Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/cukdi/public_html/index.php:3) in /home/cukdi/public_html/wp-content/plugins/email-newsletter/email-newsletter.php on line 45

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/cukdi/public_html/index.php:3) in /home/cukdi/public_html/wp-content/plugins/email-newsletter/email-newsletter.php on line 45
اهمیت ورزش در نگاه مقام معظم رهبری | دانشگاه سایبری کاراته دو ایران

اهمیت ورزش در نگاه مقام معظم رهبری

May 23, 2013 توسط

اهمیت ورزش در نگاه مقام معظم رهبری

بسم الله الرحمن الرحيم

عقل سالم در بدن سالم است

 انسان براي رسيدن به كمال جسمي و سلامت بدني ، نيازمند تحرك و ورزش ميباشد تا اندام و به طبع آن سلولهاي زنده خود را به فعاليت وادارد . اين فعاليت باعث سوخت و ساز و تحرك شده و تلاش براي زنده بودن را بيش از پيش افزايش ميدهد در نتيجه تمامي بخشهاي ريز و درشت بدن در يك مسير (مسير رشد و پويايي) با هم همراه ميشوند و همراهي آنان منجر به هماهنگي اندامها ، سوخت و ساز منظم منابع انرژي در بدن و توليد انرژي بهينه ميگردد.

ورزش نه تنها بر روي سلامت و پويايي جسمي بسيار موثر است بلكه باعث آرامش و تقويت روح نيز مميگردد .ورزش با تاثيري كه بر آرامش روحي ميگذارد به انسان اجازه ميده تا بهتر فكر نمايد و تصميم بگيرد، لذا انسانهايي كه به ورزش روي آورده اند در شرايط بحراني و عصف بار بهتر از ديگران تصميم ميگيرند و عمل ميكنند.

در جامعه امروزي  ورزش منظم و اصولي يكي از نيازهاي اساسي در جوامع بشري گرديده واين احساس نياز تا بدان جا پيش رفته كه دولتها در برنامه ريزي خرد و كلان خود ، ورزش را در اولويتهاي پايه اي  لحاظ ميكنند و  يكي از رموز پيشرفت و سلامت جامعه بشري ميدانند.

پیامبر اعظم(ص) فرمود: «پروردگارت بر تو حقی دارد، و بدنت بر تو حقی دارد، و خانواده ات بر تو حقی دارد.»

[1] توجه بسیار رسول گرامی اسلام(ص) به سلامت جسم است که حق بدن را در کنار حق خداوند بیان می کند.

زمانی انسان می تواند حق پروردگار و خانواده اش را به بهترین صورت ادا کند که از بدنی سالم و نیرومند برخوردار باشد.

 

ازاین روست که پیامبر مکرم اسلام(ص) می فرماید:

«شخص با ایمان قوی و نیرومند، از شخص با ایمان ضعیف، بهتر و دوست داشتنی تر است

[2] ورزش، کمک بسیاری به سلامت جسم و روان می کند. افرادی که با روش صحیح ورزش می کنند، سالم ترند و عمرشان از دیگرانی که تحرک ندارند بیشتر است.

 

باتوجه به اهميت ويژه ورزش  در جامعه  كنوني بطوريكه گروهي از افراد ، طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی هستند، گروهي ديگر براي سلامتي و رسيدن به بهبود جسماني ورزش ميكنند و گروهي نيز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند . لذا دانشگاه سايبري كاراته دو ايران سعي نموده ، در خصوص اهميت ورزش در زندگي بشري ، گلچيني از سخنان گهربار و راهگشاي  مقام معظم رهبری را به سمع و نظرتان برسانيم.

- تأثير عامل معنوي، در کسب موفقيت ها، بسيار زياد است و در امر ورزش نيز نبايد خود را از اين عامل مهم محروم کنيم.      ( جمهوري اسلامي، 74/06/25)

 

- ما، در ورزش يک راه طولاني در پيش داريم و ورزش چه در بعد همگاني و چه در بعد قهرماني بايد مورد توجه قرار بگيرد.    ( جمهوري اسلامي، 67/11/15)

 

- همه آحاد مردم بايد ورزش را جدي بگيرند و آن را براي سلامتي خود يک ضرورت و کار لازم به حساب بياورند. زيرا جامعه ورزشکار، جامعه اي پر تلاش، با نشاط و زنده خواهد بود و جامعه ما امروز به اين طراوت و نشاط نيازمند است.     ( ايران، 76/06/16)

 

- وظيفه اصلى دولت و مسؤولان ورزش کشور اين است که اشتياق به ورزش و روح ورزشکارى وورزش‌خواهى را در مردم زنده کنند. (  در دیدار با روسای فدراسیون های ورزشی )

 

- به ورزش اهميت دهيد. من بخصوص روى ورزش تأکيد مى‌کنم. من ورزش را به عنوان يک کار بين‌المللى، نمايشى و هيجانى، در درجه دوم مى‌دانم؛ در درجه اوّل، ورزش براى تقويت و سلامت جسم است، که اين را براى همه جوانان کشورمان – از زن و مرد – لازم مى‌دانم. خود را براى رساندن اين بار به منزل آماده کنيد. اين بار مربوط به شماست؛ اين کشور و اين نظام متعلّق به شماست. بخشى از راه را نسل قبل از شما طى کرده است. کسى که بايد بخشِ بيشتر اين راه را ان‌شاءاللَّه با آگاهى وسيعتر طى کند، شما هستيد.

بیانات در دیدار با  جوانان اصفحهان  ۱۳۸۰/۰۸/۱۲

 

- از جوان هایى که ميل به ورزش دارند، آمادگى ورزش دارند، بجد مي خواهيم که اين احساس توانائى را در خودشان جدى کنند مجموعه‌ى نسل حاضر ما در کنار پيشرفت هاى معنوى، پيشرفت هاى فکرى و چيزهایى که انقلاب به ما هديه داده است – که من اجمالاً عرض خواهم کرد – آمادگى‌هاى جسمانى خودشان را تأمين کنند. سلامت جسمى و توانائى جسمانى، براى مردانى که اهل معنا، اهل معنويت، اهل فکر و اهل اهداف والا هستند، چيز لازمى است و بسيار مفيد و کمک‌کار آن هاست. ( در دیدار با بسیجیان کرمانشاه.)

 

- جسم انسان بدون ورزش، ضعيف و لاغر و بى‌قدرت خواهد بود. هرکسى باشيد، هرچه بنيه‌ى قوى و نيرومند داشته باشيد، اگر ورزش نکرديد و بخورديد و بخوابيد، بدن ضعيف مى‌ماند؛ شکى در اين نيست. همچنانى که اگر ورزش نکنيد، بدن شما آن رشد لازم را نمى‌کند، زيبايي هايى هم دارد که ورزش آنها را آشکار خواهد کرد؛ بدون ورزش نمى‌شود. روح شما هم عيناً همين‌طور است. بدون ورزش، بدون تمرين و رياضت، ممکن نيست شما قوى بشويد.

سخنرانى در ديدار با اقشار مختلف مردم روز سى‌ام ماه مبارک رمضان  ( ۱۳۶۹/۰۲/۰۶)

 

- حمایت از ورزش بانوان در ابعاد ورزش همگانی و ورزش قهرمانی و ایجاد مراکز مناسب

دیدار جمعی از زنان نخبه با رهبر انقلاب  (  ۱۳۸۶/۰۴/۱۳  )

 

موفق و مويد باشيد

دانشگاه سايبري كاراته دو ايران